יתרונות של לימוד שפה שנייה

פורסם ע"י Temari Amharic בתאריך

במדינות רבות, וישראל ביניהן, דוברים התושבים יותר משפה אחת. הדבר אופייני במיוחד למדינות המושכות אליהן הגירה מכל העולם, ואכן גם בישראל התקבצו מהגרים רבים, מארצות ערב, מאפריקה ומאירופה. כך, לצד העברית ניתן לשמוע ברחוב גם את השפה הערבית, את השפה האנגלית, את השפה הרוסית, את השפה האמהרית ועוד רבות אחרות. בשל כך, בסיטואציות רבות, למשל בעת שיחה עם נציג ציבור, נדרש אדם המכיר לפחות את שתי השפות הרלוונטיות. אך מלבד האפשרות לסייע למאן דהו בתור לרופא, ללימוד שפות חדשות יתרונות רבים נוספים, ועל כך במאמר הבא.    

זמינות למידע רב יותר

כל סטודנט מתחיל המקבל לידיו את רשימת הקריאה (הסילבוס) של שנה א', מגלה במהרה כי גם ידיעת השפה העברית על בוריה לא תסייע לו להשלים את חובותיו. לשם כך נדרשת לפחות השפה האנגלית, ומעבר לזה – כל המרבה הרי הוא משובח. ידיעה של שפות רבות פותחת בפני הסטודנט, ולמעשה בפני כל אחד, מגוון רחב הרבה יותר של מאגרי מידע הזמינים בשפות שונות. הדבר כמובן לא רק עבור סטודנטים; נכון, חלק גדול מהתכנים המרכזיים כתובים היום בשפה האנגלית, אך מנגד, ישנם תכנים רבים שהנגישות אליהם אפשרית רק בידיעת שפת המקור. ספרים לדוגמה אינם תמיד מתורגמים לשפת העברית או אפילו לשפה האנגלית, וגם סרטים ותוכניות טלוויזיה לא ניתן תמיד למצוא בשפה המבוקשת. לימוד של שפה חדשה חושף האדם למגוון רחב הרבה יותר של מידע ושל תכנית – עניין חשוב במיוחד בעידן המידע שבו אנו חיים.  

פיתוח פוטנציאל תעסוקה

יתרון נוסף בלימוד שפה חדשה, נוגע לתחום התעסוקה ופיתוח הקריירה. כל אחד מאתנו מעוניין למצוא את עבודת החלומות שלו ולשם כך יש צורך בקורות חיים מתאימים ומרשימים התואמים את דרישות התפקיד. אך גם אין מדובר במקצוע שעניינו תרגום שפות או תרגום מקצועי, לידיעת שפה נוספת יש ערך רב. מכיוון שאנו חיים בעולם גלובלי, חלק מרכזי בעבודה כולל לעתים קרובות ביסוס קשרים עם עמיתים שונים מסביב לעולם. על כן, ידיעתה של שפה נוספת מסייעת להקל במקרים רבים את עבודת היום יום. משום כך, מעסיקים רבים היודעים כי למועמד יכולות שפתיות מרשימות, ייקחו זאת בחשבון בעת תהליך קבלת ההחלטות. ידיעת שפה זרה אף סוללת את הדרך להזדמנויות נוספות; מי שמעוניין למשל ברילוקשיין או בעבודה זמנית בחוץ לארץ, יהיה חייב לדעת לדבר בשפה שבה מתקשרים בני המקום, ורק כך יוכל למלא את תפקידו כראוי ולהתקדם.

פיתוח קשרים

מלבד התקדמות בתחום הקריירה ופיתוח קשרים עסקיים, חשוב לא פחות ליצור קשרים חברתיים עם אנשים מרחבי העולם. כיום, העולם שלנו נעשה קטן יותר ויותר ולמידתה של שפה חדשה היא הזדמנות מצוינת להכיר לא רק את השפה, אלא גם את האנשים הדוברים אותה. כך, באמצעות רכישתה של שפה נוספת, ניתן לתקשר עם אנשים רבים מרחבי העולם, להכיר אותם, להכיר את דרך החיים שלהם וללמוד מניסיונם. הכרתה של שפה נוספת אף תסייע ליצור רושם חיובי יותר בקרב אנשים שחברה שבה אתה חי. ככל שהאדם יודע שפות רבות יותר כך הוא נתפס פעמים רבות כאינטליגנטי יותר וכתקשורתי יותר. כך ידיעתה של שפה נוספת מאפשרת ליצור רושם טוב על הסביבה, ואולי אף לנהל חיים מצליחים הרבה יותר.

מכירים תרבות חדשה

פיתוח קשרים, חברתיים ועסקיים, מועיל לא רק מבחינת התעסוקה והמבחינה החברתית. ידיעתה של שפה חדשה מאפשרת גם להעשיר את חייו של האדם באמצעות הכרתה של תרבות חדשה. גם בתחום העולם המערבי עצמו, ישנן תרבויות רבות בעלות עולם מרתק שרק לדוברי השפה יש נגישות אליו. על עולמו של האדם ניתן ללמוד בין השאר דרך תרבותו, וחלק גדול מהספרים הנכתבים לדוגמה בספרדית, בצרפתית ואף ברוסית, כלל אינם מתורגמים לעברית או אפילו לאנגלית. באמצעים אלו ובאמצעים אחרים, יכול דובר השפה להכיר באופן יסודי הרבה יותר את התרבות, להעשיר את הידע וכך לבנות תפיסת עולם רחבה ומציאותית הרבה יותר. הכרתה של השפה מאפשרת להפוך כל טיול תיירותי לחוויה מרגשת הרבה יותר. בזכות ידיעת שפת המקום, ניתן לתקשר עם תושבי הארץ, לגלות משהו נוסף על חייהם ואף להגיע לאתרים שבדרך כלל לא יימצאו בהם תיירים. כן, כדי להכיר את העולם כפי שהוא צריך להכיר גם את יושביו ואת השפה שהם מדברים.

שיפור יכולות קוגניטיביות

אדם הדובר שפות זרות לא רק נתפס כאינטליגנטי יותר, הוא לרוב גם באמת כזה. לימוד של שפה זרה מאפשר לפתח את היכולות הקוגניטיביות של האדם, ללמוד יכולות חדשות ולחדד את הקיימות. באמצעות לימוד שפה זרה ניתן למשל לשפר את הזיכרון, שכן באמצעות הלימוד של מילים חדשות אנו מרחיבים את גבולותיו של הזיכרון האנושי ומציבים בפניו אתגרים חדשים. על כן, לימוד של שפה חדשה מסייע לשפר את אופן המחשבה של האדם ולחדד את תשומת ליבו לפרטים קטנים. בסופו של דבר, חשוב לזכור כי כמו שרירים אחרים בגוף, גם המוח שלנו הוא סוג של שריר, וככל שנאמן אותו יותר, כך הוא יצליח יותר. הדבר נכון במיוחד ככל שאנו מתבגרים, ומחקרים רבים מצאו כי למידתן של שפות זרות ואימון המוח מאפשרות לשפר את הזיכרון ולדחות את התפרצותן של מחלות כגון אלצהיימר.

לומדים שפה.. ועוד אחת

לימוד של שפה חדשה עלול להיתפס כעניין מורכב ולא פשוט. ואכן למידתה של שפה חדשה מצריך זמן וסבלנות, ולכל אחד קצב הלימוד שלו. אך חשוב לזכור, כי לאחר רכישתה של השפה הזרה הראשונה, יהיה קל הרבה יותר ללמוד שפות נוספות. השפות האירופיות למשל קשורות זו בזו, ולעתים לאחר לימוד השפה הספרדית למשל, יהיה קל הרבה יותר ללמוד את השפה הצרפתית. גם באזורינו, לימוד השפה הערבית נחשב לקל יחסית לדוברי עברית בשל הדמיון במבנה של שתי השפות.

בשורה התחתונה, לימוד שפות חדשות תורם באופן משמעותי לתחומים רבים בחיינו – לתחום הקריירה, לתחום החברה והוא אף תורם לחידוד המחשבה ולבריאותה של הנפש. כיום, יותר מתמיד, לימוד שפה חדשה נגיש הרבה יותר וקיימים אמצעים רבים המסייעים בכך. בהצלחה!

 

המאמר נלקח מאתר Globus Translations


שתף את הפוסט← הפוסט הקודם הפוסט הבא →